Serwery dedykowane – po co i dlaczego? Czy warto? Tagi: ,

Serwery dedykowane to serwery(komputery) stojące specjalnie pod wynajem. Pojęcie serwer dedykowany kojarzy się z dużą profesjonalnością oraz zaawansowaniem techniki serwerów wirtualnych, jednak w rzeczywistości nie taki diabeł straszny jak go malują oczywiście. Serwery wirtualne charakteryzują się przede wszystkim tym, że są to po prostu serwery wykupywane na wyłączność. Ceny miesięczne utrzymania takiego serwera, to naprawdę spory wydatek, zarówno sprzedawcy jak i klienta.

Mimo wszystko serwery wirtualne charakteryzują się również tym, że w każdej chwili możemy zwiększać sobie ich pojemność, poprzez zlecenie sprzedającemu dokupienia nowego dysku do komputera, lub jakiejś innej jednostki – oczywiście koszta połowiczne musimy pokryć i my. Transfer takich serwerów jest zazwyczaj dużo, dużo większy niż zwykłych serwerów oferujących przez zwykle firmy hostingowe.

Dedyk – popularna nazwa serwera dedykowanego, jest kierowany do osób zarządzających dużymi serwisami, które maja miliony odwiedzin dziennie. Aby trzymać taki serwis trzeba posiadać naprawdę sporo mocy i odpowiednie łącza, dlatego tylko serwery dedykowane potrafią sprostać takim wymaganiom.