Programowanie stron www Tagi: ,

Jeśli jest rozmowa o projektowaniu czy tworzeniu stron www, możemy sobie spokojnie założyć, że jest to niezwykle ważne by wiedzieć jak one powstają. Warto wiedzieć, że przy tworzeniu jednej strony bardzo często pracuje co najmniej kilka osób, z których każda jest odpowiedzialna za inne zadania. Jeśli wiemy już czym zajmuje się grafik, copywriter czy projektant, to jeszcze musimy poznać pracę człowieka jakim jest programista.

Oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć, że robi on to czy tamto, ale jedno jest pewne – jakkolwiek byśmy na to patrzyli, jest odpowiedzialny za kod źródłowy strony. Nie jest to może bardzo odkrywcze, ale jeśli przyjrzymy się pracy tego człowieka szybko przekonamy się, że nie jest to takie łatwe. Aby strona mogła poprawnie działać nie tylko w popularnych przeglądarkach, ale także w tych mniej znanych, programista musi tak zaprojektować i wykonać kod, aby był on czytelny dla każdej z nich. Jest to oczywiście zadanie niełatwe, dlatego nie każdy może się tym zajmować. Jeśli jednak mamy aspiracje na programistę, czeka nas wiele czasu spędzonego na poznawaniu zasad działania wszelkich przeglądarek internetowych dostępnych na rynku. Programista nie tylko odpowiada za to, jak wygląda strona, ale także musi tak oprogramować przyciski i inne jej elementy, by bez problemu można wykonać wszystkie zaplanowane dla niej zadania. Bardzo ważne jest stworzenie kodu jak najprostszego, co bardzo korzystnie wpływa na działanie strony i jej stabilność przede wszystkim.

Jeśli mamy pomysł na to, jak powinno się programować nowe strony, to możemy zawsze go przetestować i dzięki temu pozwolić sobie na stworzenie nowego standardu tworzenia stron www. Jeśli mamy już na przykład gotowe szablony, to bardzo przydatne okaże się posiadanie umiejętności programowania stron, ponieważ jeśli będziemy chcieli coś w takim szablonie zmienić, to wystarczy kilka zmian w kodzie, aby osiągnąć chciany efekt. Ale oczywiście nadal najbardziej skomplikowaną pracę lepiej pozostawić ludziom, którzy się na tym znają i wiedzą dokładnie jak stworzyć dobry kod.